Городи з нескінченними рядами картоплі відходять у минуле. Дачні ділянки перетворюються на стильні та зручні місця, де не тільки можна відпочити від міської метушні, покопатися в грядках, а й влаштувати пікнік або провести вечір за розмовами біля багаття.
Як перетворити старий сад на сучасний простір для відпочинку самотужки?
1. Підготуйте ділянку
Перший етап благоустрою – позбавлення від усього непотрібного. Приберіть сміття, демонтуйте непривабливі будови, зламані огорожі, старі госпбудівлі. Викорчуйте пні та коріння засохлих дерев, щоб вони не заважали новим посадкам, видаліть бур’яни. За необхідності замовте вивезення великогабаритних речей.
Далі огляньте ландшафт:
- Перевірте стан ґрунту. Визначте його склад, кислотність і поживність, щоб підібрати відповідні рослини, добрива або підсипати родючий ґрунт.
- Дослідіть рівень розташування ґрунтових вод. Якщо волога піднімається занадто високо, розгляньте варіанти дренажу.
- Оцініть освітленість. Які зони розташовані на сонці, а які в тіні? Це важливо для майбутнього розміщення зелені та будівель. Наприклад, плодовим і квітучим культурам потрібне сонячне світло, а госпбудівлі можна розмістити в темному кутку.
- Вивчіть рельєф. Якщо потрібно, усуньте нерівності, пагорби і ями. Це спростить озеленення ділянки та укладання доріжок. Якщо територія має природний ухил, подумайте про терасування або організацію дренажних канав і зливостоків для відведення дощової води.
2. Складіть проект дачної ділянки
Планування – ключовий етап при облаштуванні дачної ділянки своїми руками. Якщо ретельно продумати проект, можна ефективно використовувати простір, уникнути помилок і зайвих витрат у майбутньому.
Для цього спочатку схематично розділіть територію на функціональні зони. Найчастіше виділяють:
- житлову зону з будинком і терасою;
- парадну та вхідну групу;
- зону відпочинку з альтанкою, мангалом, вогнищем, лазнею, галявиною;
- плодовий сад і город;
- господарську зону з допоміжними будівлями – сараєм, компостною ямою;
- ігрову зону з дитячим майданчиком або спортивним куточком.
Кількість і наповнення кожної зони залежить від побажань і можливостей власників. Хтось хоче приїжджати на дачу тільки влітку на вихідні, лежати в гамаку з книгою, слухати шелест листя і медитувати. У такому разі акцент буде зроблено на затишному куточку для відпочинку. А комусь подобається доглядати за квітами, працювати на городі та збирати врожай. Тоді необхідно залишити місце під сучасні зручні грядки і теплицю або
3. Встановіть паркан
Паркан не тільки захищає територію від сторонніх поглядів, а й служить декоративним елементом. Якщо паркан потрібно оновити, досить обійтися мінімальними вкладеннями і знайти бюджетні варіанти:
- Сітчасті конструкції прості в установці та підходять для прикраси кучерявими рослинами.
- Дерево – екологічний та естетичний матеріал, до того ж можна пофарбувати в будь-який колір.
- Профнастил – довговічний варіант і надійний захист від сторонніх поглядів. Вибір залежить від потрібного стилю і бюджету.
Жива огорожа – напевно найскладніший у реалізації та утриманні, проте і найбільш стильний та цікавий варіант.
Стильний вигляд мають сучасні паркани, що поєднують у собі різні матеріали і текстури. Наприклад, дерево і бетон, камінь і метал, цегла і штахетник.
Щоб паркан гармонійно вписувався в ландшафт, використовуйте виткі рослини. Дикий виноград і плющ створять щільну зелену стіну, яка захистить від вітру і пилу. Клематиси додадуть яскравих фарб завдяки рясному цвітінню, а хміль швидко обв’є конструкцію. Вибирайте саджанці залежно від їхніх вимог до освітленості та загальної дизайн-концепції.
Якщо у вас глухий паркан з бетону або профлиста, приставте до нього шпалеру або сітку. Так ліанам буде простіше дертися наверх і в сторони. А ще вийде красиво і незвично задекорувати стіни.
4. Прокладіть садові доріжки
Садові доріжки – важлива частина красивої ділянки. Доріжки потрібні не тільки для зручного пересування, а й для зонування простору, створюючи переходи від будинку до альтанки, від грядок до зони відпочинку.
Під час ландшафтного проектування важливо враховувати природні напрямки руху, щоб стежки були зручними і практичними. Основні маршрути проходять від в’їзних воріт і хвіртки до будинку. Далі ведуть до городу і зони відпочинку. Другорядні та декоративні стежки можна прокласти між грядками, навколо квітників або в ігровій.
При виборі матеріалу враховуйте не тільки бюджет, а й загальну дизайн-концепцію. Наприклад, гравій, натуральний камінь, дерево ідеально підходять для садів у лісовому або пейзажному стилі. А бетон – для сучасних мінімалістичних просторів.
Не забувайте про практичність. Стежки мають бути стійкими до погодних умов: дощу, перепаду температур. Наприклад, дерево варто обробити просоченням від вологи. Плюс обирайте матеріали, які не будуть слизькими після дощу або ранкової роси: наприклад, відсипання з щебеню або гравію, рифлені дошки, пористий бетон.
5. Оформіть зону відпочинку
Зона відпочинку – місце тяжіння і власників, і гостей. Тут можна розслабитися, поспілкуватися з сім’єю і друзями, насолодитися природою та просто відпочити від міської метушні.
Прилаштуйте до будинку терасу з обідньою зоною і шезлонгами. Можна зробити настил із дерева, композитних дощок або плитки. Відкрите патіо відмінно підійде для сонячних місць, а критий майданчик з перголою або навісом – для створення тіні в спекотні дні.
Встановіть альтанку. Пустіть по стінах ліани, поставте горщики з однорічними рослинами, розвісьте гірлянди і влаштовуйте пікніки на свіжому повітрі.
Облаштуйте вогнище або зону барбекю для затишних вечорів: можна зробити стаціонарний мангал, вогнище з каменів або використовувати переносний гриль. Навколо багаття розмістіть лавки або крісла для комфортного відпочинку.
Гойдалки або гамак можна встановити на веранді або в саду. Просте і бюджетне вкладення додасть затишку і стане улюбленим місцем для читання і відпочинку на свіжому повітрі.
Зона відпочинку задає настрій і атмосферу всьому саду. Під час планування важливо враховувати загальну дизайн-концепцію, кількість людей та їхні вподобання. Наприклад, якщо в сім’ї є діти, варто передбачити безпечний ігровий майданчик, який добре проглядається з будинку або альтанки.
6. Упорядкуйте город
Город може бути не тільки функціональним, а й естетичним. Доглянуті грядки, акуратні доріжки та сучасні госпбудівлі створять гармонійний простір, де приємно працювати та відпочивати.
Правильно оформлені стежки дозволять зручно пересуватися городом і полегшать догляд за посадками. Гравій або щебінь – бюджетний варіант, який запобігає розмиванню землі після дощу. Для укладання потрібен геотекстиль, щоб сипучий матеріал не провалювався в ґрунт. Дерево – екологічний і стильний вибір, вимагає обробки просоченням від вологи. Плитка або цегла – довговічні та зручні в догляді.
Бортики або бордюрна стрічка запобігають розмиванню ґрунту і допомагають боротися з бур’янами.
Вертикальні грядки можуть стати ідеальним рішенням для невеликих просторів, де потрібно економити місце. На них можна вирощувати більше культур, бонусом створюється оригінальний декоративний елемент.
Город може стати родзинкою саду. Розплануйте грядки, додайте зручні доріжки та вертикальне озеленення. А яскраві квіти по сусідству не тільки стануть відмінним декором, а й відлякають шкідників. Для цих цілей підійдуть чорнобривці, лаванда, календула, петунія, герань, настурція.
7. Озеленіть ділянку
Недороге, але красиве озеленення допоможе створити затишну атмосферу, додати фарб і підкреслити стиль саду.
Для початку виконайте інвентаризацію: перевірте і видаліть старі, засохлі дерева. Проведіть обрізку від сухих і хворих гілок у наявних зелених насаджень. Перед посадкою нових саджанців поліпшіть стан ґрунту: розпушіть, удобріть землю.
Якщо потрібна зона для активного відпочинку та ігор, займіться облаштуванням газону. Найшвидший варіант – рулонний, адже вже через кілька днів ви зможете насолоджуватися рівною зеленою галявиною. Більш бюджетний вид – посівний. Лугове різнотрав’я підійде для садів у природному стилі та не потребує частого косіння.
Розбийте квітники і багатоярусні міксбордери біля будинку і вздовж доріжок. Використовуйте декоративно-листяні, хвойні та квітучі чагарники, додайте багаторічні квіти і трави для створення структури та об’єму. Ґрунтопокривники створять нижній ярус композиції. Зробіть яскраві акценти за допомогою однорічників, прикрасивши ними альтанку, терасу і вхідну групу.
Висадіть рослини вздовж паркану. Жива огорожа з чагарників захистить від вітру і цікавих поглядів. Швидкорослі варіанти: туя Брабант або Смарагд, спірея, пухироплідник, барбарис Тунберга, дерен білий. Ці види створять щільну зелену стіну за 2-3 роки. Міксуйте з ґрунтопокривниками, однорічними та багаторічними квітами, а також декоративними травами.
Якщо місця під посадки мало, використовуйте кучеряві ліани – дівочий виноград, клематиси, жимолость Каприфоль.
Поєднуйте види з різним часом цвітіння для безперервного декоративного ефекту. Складайте багатоярусні групи, щоб композиція виглядала природно. На задньому плані висаджуйте найвищі екземпляри, ґрунтопокривники – попереду.
8. Оновіть господарську зону
Господарська зона включає в себе допоміжні споруди: сарай, теплицю, вуличний туалет, курник, колодязь, компостну яму. Щоб споруди не псували загальний дизайн присадибної ділянки, надайте їм сучасного і доглянутого вигляду.
Найшвидший спосіб – пофарбувати сарай, вуличний душ і туалет. Використовуйте водостійку фарбу для дерева або металу. Яскраві відтінки додадуть акцент, а нейтральні кольори допоможуть розчинитися в ландшафті. Щоб надати будівлям сучасного вигляду, використовуйте обшивку дерев’яними рейками або вагонкою.
Якщо не плануєте займатися городом, а естетична теплиця залишилася – зробіть із неї затишну альтанку! Вона добре прогрівається протягом дня, а ввечері можна влаштовувати в ній чаювання і дивитися на зірки.
Оцінювачі домоволодінь рекомендують використовувати єдиний стиль оформлення для всіх будівель: одна колірна гама й однакові елементи декору допоможуть створити гармонійний дизайн.
Щоб зробити простір затишним і теплим у вечірній час, додайте підсвічування, наприклад гірлянди або садові ліхтарі.
9. Організуйте правильне освітлення
Розберемося в освітленні докладніше. Правильно облаштоване освітлення прикрашає заміську ділянку і робить її безпечнішою та функціональнішою. Світлом можна виділити ключові елементи, підсвітити доріжки, додати більше затишку.
Закладку підземних комунікацій, кабелів і розеток краще планувати до початку будівельних робіт. Щоб під час реалізації проєкту не довелося перекопувати газон і доріжки.
Що слід підсвітити:
- Головні доріжки та вхідну групу. Встановіть ліхтарі вздовж маршруту від хвіртки до будинку і до ключових об’єктів: лазні, альтанки, гаража.
- Альтанку або терасу в зоні відпочинку. Підійдуть підвісні світильники або гірлянди з м’яким, теплим світінням.
- Садові композиції та клумби. Підсвітіть декоративні дерева і чагарники, квіти, красиві камені або скульптуру.
Краще, звісно, використовувати енергоощадні LED-лампи, тому що вони економічні та довговічні. Вибирайте спеціальні вуличні світильники із захистом від вологи та пилу і розміщуйте лампочки на різній висоті. Такий прийом підкреслить глибину простору.
Також рекомендується використовувати датчики руху для функціонального освітлення в господарській і вхідній зонах, щоб заощадити енергію.
Благоустрій ділянки – це про натхнення і можливість створити свій ідеальний куточок за містом. Підглянути варіанти оформлення завжди можна в інтернеті, але не забувайте про функціональність і практичність: ділянка має відповідати саме вашим потребам. Займіться розчищенням ділянки, складіть план озеленення, розміщення будівель і підземних комунікацій, прокладіть зручні маршрути і висадіть рослини. Останній штрих – грамотно підібране освітлення і декор.