Сьогодні у автовласників часто виникає питання – чи обов’язково брати оригінальні запчастини для автомобіля? У цьому питанні думки розійшлися. Одна сторона вважає, немає сенсу переплачувати за оригінал, і спокійно купують копії запасних частин від інших фірм виробників. Інші дивуються з цього приводу, і вважають, що якість може бути тільки в оригінальних запчастинах, а копії довго не пропрацюють. Власне в статті спробуємо розібратися, яка версія вірна, і що краще купувати для автомобіля — оригінал або не оригінал.
Оригінальні запчастини для автомобілів
Розберемося в терміні «оригінальні» автомобільні запчастини, і звідки вони беруться. Для цього нам потрібно розібратися в процесі складання автомобіля. Насправді практично всі автовиробники, тільки збирають автомобілі. Найчастіше, на заводі виготовляються кузова, а всі запасні частини автоконцерну поставляються з інших фірм.
Перед початком виробництва будь-якої моделі, автовиробник визначається із технічними характеристиками деталей. Потім розраховується необхідна кількість, терміни поставки та її періодичність. Після цього, компанія звертається до фірми-партнера або виставляє пропозицію щодо закупівлі на тендер.
Після укладення договору на поставки деталей, автовиробник бере на себе всю відповідальність за якість продукту. Внаслідок чого, доводиться постійно контролювати і перевіряти якість матеріалів і збірки всіх деталей, які надходять від сторонніх постачальників.
У свою чергу, фірма яка виробляє запчастини, поставляє їх безпосередньо заводу виробнику, в дилерські центри та магазини. Але за умови того, що всі запчастини продаються з логотипом компанії автовиробника.
Варто відзначити, що за існуючими законами, виробник автомобілів зобов’язаний надавати на ринок оригінальні запчастини протягом десяти років з моменту виходу моделі. Трапляється, що за десять років змінюється фірма постачальник оригінальних запчастин, а інколи і не один раз.
Який висновок?
Оригінальні запчастини – це деталі, які офіційно поставляються іншими фірмами при контролі виробника автомобіля.
Не оригінальні запчастини
Такі запчастини виробляються на фірмах, які не уклали офіційний договір із виробником автомобілів. У таких випадках зазвичай фірма купує оригінальну запчастину (яку хоче скопіювати) розбирає її, і за прикладом виготовляє вже свої деталі. І досить часто, деталі виходять навіть якіснішими за оригінал або точно не гіршими.
Це відбувається через можливість компаній, що займаються виробництвом автомобільних деталей врахувати недоліки оригінальної версії.
Скопійованим деталям доведеться жорстко конкурувати з оригіналами, тому до випуску дублікатів підходять відповідально. І часто покращують або підсилюють конструкцію, а іноді роблять її більш зручною для заміни. Запчастини не завжди виглядають точною копією, і не рідко містять в собі власні розробки і технології фірми виробника.
Варто відзначити, що всі деталі проходять обов’язкову сертифікацію відповідності якості, яку неможливо пройти, виробляючи завідомо поганий продукт.
Що краще?
Виходячи з того, що автовиробники не виготовляють всі запчастини на власних виробничих потужностях, стає зрозумілим, що купувати запчастину тільки через наявність логотипу не завжди має сенс. Вивчивши ситуацію на ринку і досвід покупців, можна вибрати дешевший варіант до того ж із порівняною або навіть кращою якістю.
Але все одно залишається відкритим питання – чому оригінальні запчастини іноді більшою мірою, іноді меншою, але завжди значно дорожчі за аналоги? Відповідь криється в принципах ціноутворення в автоконцерні. Вивчення купівельної спроможності та готовність споживачів викладати гроші на ремонт автомобілів визначається в місцевих маркетингових підрозділах. Виходячи з цього, встановлюється ціна на запчастину. Часто буває так, що в різних країнах одна і та ж запчастина може коштувати в кілька разів дорожче або дешевше. До речі, багато українських підприємців і дилерів закуповують запчастини в тих країнах, де вони коштують значно дешевше. Що дає можливість запропонувати клієнтам оригінальні запчастини за вартістю аналогів.
Варто відзначити, що висока ціна на оригінальні запчастини також обумовлена жорстким контролем і особистою відповідальністю автоконцерну. Кожна партія запчастин ретельно перевіряється на наявність браку, а при виявленні хоч однієї бракованої деталі, назад відправляється вся партія. Таким чином, автовиробник перекриває високою ціною можливий збиток через неякісну поставку.
Купуючи оригінальні запчастини зменшується шанс купити неякісну або браковану деталь. Але немає ніяких гарантій, що переплативши в два, а то і в три рази, ви купите більш якісну деталь.
Деякі цікаві факти
Іноді у продажу з’являються оригінальні запчастини з затертим логотипом, але це не підробки. Найімовірніше перед постачанням партії запчастин були розбіжності між фірмою і автовиробником. Тому такі запчастини можна купувати без побоювань.
Також були випадки, які додали «плюсик» до покупки аналогів. На деякі корейські автомобілі в магазини і до дилерів поставлялися оригінальні запчастини гіршої якості ніж на конвеєр. При детальному порівнянні було з’ясовано, що запчастини навіть виготовлялися на різному обладнанні і за різним технологічним процесом. То чи варто надто довіряти дорогим «оригінальним» запчастинам?
Також пам’ятайте, що напис на деталі «зроблено в Німеччині» або в іншій країні не обов’язково позначає місце виробництва. У деяких випадках це означає, що запчастина виготовлена німецькою компанією за німецькими технологіями, але, наприклад, у Китаї чи ще десь.
Оригінал, аналог і підробка – різні речі
Переконливе прохання до читачів – ні в якому разі не плутайте поняття аналога та підробки! Підробляють не тільки оригінальні запчастини із логотипом автовиробника, але з успіхом підробляють і запчастини аналоги. Головна відмінність – це вкрай низька якість деталі, а іноді й упаковки. Підробки виготовляють в «кустарних» умовах, не дотримуючись вимог до технологічного процесу та не звертаючи уваги на підсумкову якість. При цьому навіть самі матеріали можуть використовуватися зовсім інші, значно гіршої якості.
Для того, що б захиститися від підробок, необхідно у продавців запитати сертифікат, який підтвердить якість і оригінальність запчастини аналога. Якщо у продавця немає можливості надати такий документ, то найкраще звернутися в офіційний сервісний центр. Адже тут можливість нарватися на підробку зведеться до можливого мінімуму.
Висновки та думки
Також, озвучимо спільну думку світових постачальників автомобільних запчастин. Таких, як: Febi, Bilstain, Bosch та інші. Вона полягає в тому, що всі запчастини-аналоги проходять сертифікацію і перевірку якості, що гарантує рівноцінну заміну оригінальної запчастини. А купувати деталі із логотипом автовиробника — це зайва трата грошей. Адже, одна і та ж запчастина з одного і того ж конвеєра може поставлятися на завод виробника, до дилерського центру та у автомагазин. Різниця буде лице в упаковці, логотипі та ціні.
Варто відзначити, що із розвитком технологій та інтернет комерції з’явилася можливість замовляти якісні запчастини для авто, не виходячи з дому. Це суттєво заощаджує час на пошуки потрібної деталі. Необхідно тільки звертатися лише до перевірених часом інтернет-магазинів, які мають бездоганну репутацію та позитивні відгуки від клієнтів.