Як формується ціна на вторинне житло? Хто встановлює цю ціну? З логічних міркувань цілком ясно, що це власник нерухомості. Але чи все насправді так просто?
Насправді господар спочатку встановлює стартовий цінник. У зв’язку з тим, що кожен власник нерухомості має на меті продати своє майно найбільш вигідно, стартовий цінник дуже часто завищений по відношенню до ринкової вартості.
Ринок нерухомості досить непростий малорухливий механізм, на який впливають не завжди зрозумілі для усіх умови ринкової економіки.
Початкова ціна вторинного житла
Давайте докладніше поговоримо про стартову ціну пропозиції.
Коли ви починаєте знайомитися з пропозиціями ринку нерухомості, на очі можуть попастися об’єкти із завищеною вартістю. Перша думка, яка спадає на думку – напевно характеристики квартири кращі за конкурентів. У реальності, найімовірніше, вона зовсім недавно була виставлена на продаж і швидше за все власником. Оскільки агент не буде брати в роботу об’єкт із ціною, що не відповідає ринковим реаліям.
Але звідки ж беруть ціни власники? У кожному випадку може бути індивідуальна причина:
- Власник підібрав собі нове житло, і він сподівається та вірить, що купить його без доплати.
- Вивчив аналогічні оголошення і встановив найвищу вартість. Тому що його ж квартира мабуть краща за інших.
- Наявні борги можна покрити тільки цією сумою.
- «Знаюча» людина порадила (випадок дуже важкий).
- Ще одна версія – за цю ж суму продав сусід. Можна сказати, що на практиці люди вкрай рідко вдаються до подробиць і розповідають про угоди з нерухомим майном. Оскільки мова йде про великі суми грошей. Навіть якщо немає можливості приховати цю інформацію – точну ціну угоди все одно не вдасться дізнатися. Швидше за все, людина піде від відповіді або ж дасть неправдиву інформацію. «Щоб не заздрили, скажу ціну нижче». Або: «нехай думають, який я везунчик, скажу ціну вище».
Експерти з оформлення угод на нерухомість часто обмінюються між собою інформацією про фактичну ціну договору, але власник нерухомості часто “приходить” до ринкової ціни дослідним шляхом.
Зазвичай, щоб чітко розуміти цінову динаміку, рекомендується аналізувати ситуацію ринку протягом 3-6 місяців. Ну і звичайно проста схема ринку, мало товару – вища ціна, багато товару – нижча ціна, працює безперервно. А на сьогоднішній день можна сказати, що покупців не так багато.
Купуємо вторинне житло дешевше
Розглянемо ситуацію на ринку нерухомості за останні декілька років, щоб чітко розуміти на що варто звертати увагу. У цей період на ринку спостерігається хоч і не суттєве, але зниження вартості нерухомості. Спостерігається також зниження продажів у забудовників. Але вони не знижують вартість, домовляючись між собою. Проте шляхом введення різних акцій ціни все ж таки знижуються.
На думку багатьох фахівців не очікується підвищення цін на нерухомість і надалі. Враховуючи ще й той фактор, що будівельні компанії виставляють на продаж нові й нові об’єкти. Коли знижується вартість первинного житла, то вторинне житло теж «падає» в ціні, так як люди дуже часто продають нерухомість для покращення умов проживання.
Купувати вторинку вигідніше
Будівельні компанії роблять вигідні пропозиції об’єктів із хорошою інфраструктурою та прибудинковою територією. Природно все це відбивається на вартості квартири. Якщо для вас це має значення – переплачуйте. Проте ринок вторинної нерухомості містить безліч вигідних пропозицій за розумною вартістю. Вторинне житло часто має більш цікаву та адекватну ціну.
З власником вторинки можна спробувати домовитися. Але постарайтеся не перестаратися. Не потрібно занадто тиснути на власника, аби він вже на завершальній стадії відмовиться від угоди.