Оцінка та поділ майна у суді – чи впораємось без адвоката?

Немає грошей на адвоката при розлученні

Одним з пріоритетних напрямів роботи професійних оцінювачів є проведення оцінки для пред’явлення у суді. На відміну від послуги з підготовки документів для продажу нерухомості або бухгалтерського обліку, така сфера діяльності потребує значно більшої відповідальності та обсягів фахових знань. При цьому найбільша кількість замовлень стосується проведення оцінки квартир для суду в ході поділу майна при розлученні подружжя.

Варто відзначити, що у більшості випадків до нас звертаються саме адвокати, які спеціалізуються на подібних судових справах. Більше того, значна кількість таких фахівців є нашими постійними клієнтами, адже мають позитивний досвід співпраці з нашими оцінювачами. Або, навпаки, мають негативні «кейси», коли документи для пред’явлення у суді готує так званий «податковий оцінювач». Проте непоодинокими є і звернення напряму від позивачів та відповідачів без залучення професійних юристів.

Ми часто радимо клієнтам не економити на залученні представників для ведення судових справ. Адже послуги адвоката по розподілу майна, як видно з прайс-листа цього сайту, коштують незрівнянно менше порівняно із розміром можливих збитків внаслідок програшу судової справи. То ж чи варто звертатись за професійною допомогою до юристів при майнових судових суперечках? Чи це просто марна витрата коштів замовників? Нижче відповімо на ці питання із точки зору оцінювачів.

Як визначається вартість майна при розлученні?

Для людини, яка раніше не мала досвіду участі у судових справах, це питання звучить трохи дивно. Начебто само собою зрозуміло, щоб визначити ринкову вартість будь-якого майна потрібно замовити його оцінку. А виконувати цю роботу має незалежний оцінювач. Але чи все так просто насправді? І чому часто мова йде не про оцінку, а про експертизу? Чи це взагалі одне й те саме, а оцінювач нерухомості та експерт – це слова-синоніми?

Нижче за текстом наводимо короткі відповіді на всі ці питання. Маємо надію, що це допоможе вам зрозуміти, чи розберетесь ви самостійно із усіма цими тонкощами. Або все ж таки варто звернутись до адвоката з розподілу майна.

Перший етап – подання позовної заяви

Оформили угоду про розлучення, зняли обручки

Не всі знають, що при поданні позовної заяви до суду щодо майнового спору, потрібно визначити розмір судового збору і, відповідно, сплатити його. Величина судового збору визначається по-різному за трьома окремими критеріями:

  1. Хто подає до суду заяву: фізична чи юридична особа. Оскільки ми у цій статті розглядаємо суперечки щодо розподілу майна при розлученні, з цим пунктом все зрозуміло. Позов подає звичайна людина («фізик») або її представник.
  2. Характер або суть справи. В нашому випадку – це майновий спір при розлученні подружжя. Ще часто через суд реалізують право на спадщину, якщо не вистачає документів або сплили терміни нотаріального оформлення.
  3. Ринкова вартість майна, навколо якого і виникла суперечка.

На етапі підготовки позовної заяви позивач звертається до оцінювачів, щоб визначити ринкову вартість майна саме для розрахунку розміру судового збору. Найчастіше мова йде про нерухомість (зокрема квартири) та автомобілі.

Згідно із вимогами законодавства, результатом проведення незалежної оцінки майна є документ, який має назву «Звіт». До складання цього документу є декілька важливих вимог, без дотримання яких звіт буде вважатись недійсним. Зокрема це:

  • Замовником оцінки може бути лише власник майна.
  • Оцінювач або його представник має оглянути об’єкт, вартість якого визначається.

А що ж робити, якщо інша сторона не віддає на руки документи, тому немає можливості довести право власності на спірне майно? Або ж опоненти не надають можливості оглянути, наприклад, квартиру (не пускають) або автомобіль (зачинений у гаражі, або взагалі не відомо де знаходиться).

У такому випадку адвокати з розподілу майна замовляють у оцінювачів не звіт, а письмову консультацію щодо ймовірних середніх цін на транспортний засіб чи нерухомість, які є предметом майбутньої судової справи. При складанні таких документів є багато тонкощів та нюансів, а для замовника дуже важливо, щоб все було зроблено із дотриманням всіх вимог законодавства. Адже, якщо інша сторона погодиться із результатом такої «попередньої оцінки», то можливо навіть не потрібним буде звернення до суду. І можна буде зекономити зокрема і на подальших послугах юристів з розподілу майна.

Другий етап – розгляд справи по суті

Будинок, два автомобіля та гроші за них за рішенням суду

Якщо ж сторони не погоджуються із оцінкою, яка була зроблена на замовлення одної з них, зазвичай суд призначає експертизу. Що таке експертиза, та чим вона відрізняється від незалежної оцінки?

По-перше, експертиза – це більш широке поняття порівняно із оцінкою. Адже оцінка відповідає лише на питання: «Яка вартість майна?». Проте на експертизу може бути винесено доволі широке коло питань у рамках спеціальності судового експерта, зокрема щодо технічного стану або можливості подальшої експлуатації нерухомості або автотранспорту.

По-друге, експертизу проводять судові експерти, ліцензії яким видає Міністерство Юстиції. Проте незалежною оцінкою займаються оцінювачі, сертифікати яким видає Фонд Держмайна. Здавалось би, яка різниця для сторін суперечки, хто там кому видає дозвільні документи. Проте із цим питанням не все так просто. Експерт і оцінювач є різними процесуальними фігурами із різним статусом, правами та обов’язками.

У разі, якщо суд призначить проведення експертизи із визначення вартості, у тому ж рішенні він зобов’яже відповідача надати доступ експерту для огляду майна. Вартість, визначена в ході будівельно-технічної, земельної або автотоварознавчої судової експертизи не має радикально відрізняється від попередньої оцінки, інакше мова буде йти або про непрофесіоналізм оцінювача, або про його упередженість.

Якщо ви не згодні з результатами проведення оцінки або експертизи, то подальший план дій буде також відрізняться від типу цього документа. Якщо потрібно оскаржити звіт оцінювача, то найпростішим способом є подання його на рецензію (неупереджену перевірку) іншим більш досвідченим та «авторитетним» оцінювачем або професійним об’єднанням фахівців. Проте у випадку судової експертизи така форма перевірки як рецензування не передбачена. І можна подати клопотання лише про призначення повторної експертизи іншим експертом.

Якщо, прочитавши цю статтю, ви не заплутались, то, вочевидь, у вас є достатньо знань для того, щоб спробувати самостійно вести свою судову справу. Але якщо багато чого з написаного вище не є зрозумілим, варто все ж таки звернутись до юриста. Адже при розподілі майна є ризик втратити значно більшу суму порівняно із гонораром адвоката.

Поширити у Facebook