1. Геометричне шоу – США, Боулдер
16 трикутників замість традиційних стін і даху – у такому будинку живе власник салону антикварних меблів Джуді Леста. Купивши незвичайну будівлю у 1989 році, вона і не гадала, що разом із ним прославиться на весь світ – принаймні, архітектурний. Цей будинок 1958 року побудови – один із проектів архітектора-органіка Чарльза Хертлінга. Спадщина цього конструктора викликає велику зацікавленість у наших сучасників. Так, одні бачать у незвичайному будинку на фото листя дерев, а інші — відбиваються піраміди.
Детальніше про Трикутний будинок
2. Прозорий будинок на цвинтарі – Англія, Лондон
Красиві незвичайні будинки нерідко з’являються внаслідок цікавого збігу обставин. Всі чотири поверхи цього будинку, побудованого в 2008 році, скляні – і це не примха власника, а ціна компромісу. Будівля розташована прямо біля стін історичного кладовища Хайгейт. Місце, що дісталося у спадок, господарі міняти не захотіли, а псувати заспокійливу красу цвинтаря сучасними будівлями не дозволили місцеві чиновники.
Зійшлися на котеджі із прозорими стінами, підлогами та стелями. Сьогодні в будинку живе велика родина. Все їм подобається. Сусіди тихі, культурні. Серед них, наприклад, Карл Маркс і Джордж Еліот.
Детальніше про Прозорий будинок
3. Будинок бульбашок – Франція, Теуль-сюр-Мер
Мало кому випадає шанс обзавестися шедевром зі списку «Найнезвичайніші будинки планети». Але якщо у вас є 450 млн. доларів, то майте на увазі – саме такий незвичайний будинок під легковажною назвою «Палац бульбашок» зараз продається. Будівля, побудована на Лазурному березі за проектом відомого архітектора Антті Ловага, належить не менш відомому модельєру П’єру Кардену. Ловаг не любив кутів, воліючи органічні плавні лінії. Особливо він поважав коло — це помітно вдома на фото.
Кожен з дев’яти бульбашок є окремою кімнатою. Вони поєднані між собою, утворюючи печеру площею 1200 кв. Спочатку проект незвичайної будівлі створювався для місцевого бізнесмена, але той помер, не дочекавшись здачі об’єкту.
4. Будинок із привітом – Австралія, Мельбурн
Ця будова – мабуть, самий товариський будинок планети. Все завдяки фасаду, що говорить. Ідея викласти цеглою HELLO прийшла в голову місцевій художниці Розі Нолан під час реконструкції та розширення старого будинку вікторіанської епохи.
Таким чином господарі – молода пара – вирішили підняти настрій сусідам та випадковим перехожим. Крім того, незвичайний декор стіни сховав особисте життя господарів, дозволивши обґрунтовано не виводити вікна на фасад.
Детальніше про Привітний будинок
5. Підземна вілла з круглим фасадом – Швейцарія, Вальс
Незвичайні проекти будинків нерідко з’являються як відповідь на незвичайні запити господарів. Ця підземна вілла в альпійському селі Вальс звернена єдиним фасадом до гір і традиційних гірських хатин. Але головне – нізвідки не видно сучасних готелів поблизу. Архітектори так продумали планування, що в кожній кімнаті вілли площею 225 кв.м є своє вікно.
Сонячного світла від одного фасаду вистачає на чотири спальні, бібліотеку і кухню-вітальню. Від будинку в село веде підземний хід. Будівля стала місцевою визначною пам’яткою, отже господарі вирішили його здавати в оренду туристам. Ціна – від 2100 до 2800 євро на тиждень залежно від сезону.
6. Під крилом літака – США, Малібу
Може це і не самий незвичайний в світі будинок, але його дах — точно унікальний: на бетонному каркасі лежать крила списаного Boeing 747. Господиня будівлі Френсі Ревальд витратила 50 тис. доларів на два списаних крила, кожне площею 230 кв.м та хвостові стабілізатори. З пустелі Мохаве їх доставили в Малібу на вертольотах. Будинок довелося реєструвати у Федеральному управлінні цивільної авіації, щоб його не прийняли за літак, що розбився.
7. Будинок-куля – Росія, Зеленоград
Красиві незвичайні будинки є і в Росії. Це диво на фото (найперший будинок-купол у Підмосков’ї) належить лікарю-реабілітологу Ользі Кочневой. Зовні купол покритий модриновим гонтом, за що будинок отримав від господині прізвисько «ананас». Ольга спеціально шукала проект незвичайного дачного будинку, який би не мав ніяких міських рис. Дача потрібна для того, щоб розслабитися і забути про суєту мегаполісу. Кругле житло діаметром 9 м зсередини оброблене тонованою соснової дошкою. Тут навіть немає телевізора. І не буде.
8. Три ящики – США, Бостон
Ще один претендент на звання «найкумедніший будинок у світі» — це Бостонське спорудження у вигляді трьох фанерних ящиків, що стоять один на одному.
Насправді проект від бюро Une architecture має на меті не стільки виділитися, скільки заховати господарів від густонаселеного кварталу. Щоб не псувати концепцію, вікна у кімнатах зроблені зверху – в кутах, які утворюють ящики при «зміщенні». Зовні будівля оброблена дубовою фанерою зі спеціальним просоченням – таку ж використовують у корабельному виробництві.
9. Найстарший в компанії – США, Гілмантон
Самі незвичайні будинки світу зовсім необов’язково мають епатажний зовнішній вигляд. Наприклад, цей будинок типу «сільничка» унікальний тим, що може претендувати на звання найстарішого будинку в США. Зі збережених, звичайно. Вік будівлі – близько 375 років. Побудований для переселенців, він вірою і правдою служив 12 поколінням однієї родини.
Зрештою будинок занепав, і господарі вирішили розібрати його і законсервувати. Це, до речі, виявилося не так вже просто зробити, оскільки будинок хоч і приватна власність, але все ж пам’ятник. У судовій тяжбі перемогла приватна власність, і лежати б зараз «Сільниці» на складі, якби не Даг Тоул, топ-менеджер великої компанії і фанат старих будинків. Він викупив споруду і переніс її на нове місце. Всього Даг відреставрував вже 14 старовинних будівель в США.
10. Тепличні умови – Німеччина, Хільдесхайм
Беате і Пітер Кремкау живуть в абсолютно скляній будівлі. Зазвичай проекти таких будинків зав’язані на бажанні власників злитися із навколишнім середовищем. У подружжя-флористів Кремкау все простіше: їх будинок – теплиця. Оскільки професійна діяльність господарів пов’язана із озелененням просторів, вони змушені постійно вирощувати «робочий матеріал».
Щоб не бігати із дому в оранжерею, Беате і Пітер об’єднали їх в одному проекті. Власне житлові приміщення займають трохи менше половини з 360 кв. м загальної площі. У 2018 році проекту стукне 20 років. Тут виросли син і дочка флористів.
11. Будинок-зерновий бункер – США, Грейт-фолс
Вчительку малювання Кейт Морріс з дитинства манили величезні зернові бункери, в яких американські фермери сушать пшеницю і кукурудзу. Їй здавалося, що саме так виглядає найкрасивіший будинок у світі. Минуло багато років, перш ніж Кейт вдалося реалізувати дитячу мрію. У спадок від батька вчительці перепало 25 акрів землі в степах Монтани.
Переїхавши за місто, вона тут же купила Старий бункер за 12 тис. доларів. Тільки через вісім років колишній учень Кейт, архітектор Нік Панче перетворив зерносховище в будинок. У резервуара з’явився балкон, панорамне вікно, два житлових поверхи і місток, що зв’язав будинок із пагорбом.
12. Гоу холм – Великобританія, Уельс
Еко-будинок фотографа Саймона Дейла часто називають «будинком Хоббіта», хоча прямого відношення до знаменитої саги Джона Толкіна він не має. Насправді у Саймона просто не було грошей на зведення традиційного котеджу. Бюджет в 3000 фунтів стерлінгів мотивував батька двох дітей на творчі експерименти.
Житло частково вирито в пагорбі, його каркас зроблений з товстих гілок, а стіни — з дерева, каменю і глини. Завдяки природній теплоізоляції, яку дає насипний шар, будиночок вийшов дуже теплим. Електрику він отримує від сонячних батарей, так що продовжує економити господарям гроші.
13. Будинок-клітка – Японія, Токіо
Продовжуємо розглядати красиві і незвичайні будинки в різних країнах. На цей раз – Японія, проект під назвою «Ходзьо» (японське слово, що позначає площу 3×3 м – традиційний модуль, що визначав життєвий простір буддійського ченця).
Дивовижний архітектурний об’єкт був створений в 2009 році «на межі дійсності і чистого мистецтва», тим не менш, це житловий будинок, де живе чоловік із собакою. У будинку немає стін у звичному розумінні, замість них – решітки із труб та рухливі перегородки із тонованого скла. Приватна частина будівлі зовсім невелика, трохи менше місця займає басейн із підігрівом для улюбленого песика.
14. Будинки-невидимки – Італія, кордон з Больцано
Дзеркальні фасади не тільки ховають будівлі у навколишньому пейзажі, а й створюють ефект порталу в незвичайний паралельний світ – як на цьому фото. Втім, на грі відображень унікальність цієї будівлі роботи Петера Піхлера не закінчується.
Почнемо з того, що це не одна будівля, а дві. Власниця ділянки Анжела Сабіне Штаффлер хотіла отримати два будинки для відпочинку сім’ї та гостей під час канікул. Це повинна була бути сучасна архітектура, співзвучна навколишньому середовищу.
Петер Піхлер, який попрацював з Захою Хадід і Ремом Колхасом, запропонував зрушити блоки для динаміки, одягнути стіни в чорний алюміній, східні фасади засклити дзеркальними панелями, прикрасити торці ефектними вікнами-клинами, а весь будинок підняти на платформах заради відчуття легкості. Вийшла дивовижна конструкція з органічними і при цьому футуристичними рисами. Відірватися неможливо.
15. Історичний анекдот – Німеччина, Потсдам
Наступний представник незвичайних будинків і котеджів виглядає як експонат музею російського дерев’яного зодчества. Частково так воно і є: 13 будинків у північній частині Потсдама навіть називаються селом Олександрівкою. Всі вони були побудовані в 1826 році для полонених російських солдатів, які Олександр I подарував колишньому ворогові, прусському королю Фрідріху Вільгельму III. Для подарованих полонених, з яких вийшов відмінний похідний хор, побудували село у російській стилі.
Насправді це фікція – будинки не з колод, а фахверкові, і різьблення тут абсолютно безглузде. Будинки в німецькій Олександрівці не можна було продати, тільки успадкувати. Більшість хатинок сьогодні є частиною музею, але в трьох з них до останнього часу ще жили нащадки російських солдатів.
16. Будинок в ракетній шахті – США, хребет Адірондак
Архітектор Олександр Майкл проповідує функціональний підхід в архітектурі. Зокрема, він вважає, що багато промислових будівель, які не використовуються за призначенням, придатні для життя. На підтвердження цієї ідеї Олександр придбав за 160 тис. доларів і облаштував колишню шахту для запуску міжконтинентальних балістичних ракет.
Його житло заслужено претендує на звання самого дивного підземного будинку планети. У шахті діаметром 16 м архітектор облаштував спальню, кухню, вітальню і збирається зробити невеликий концертний зал — виявляється, тут приголомшлива акустика.
До речі, якщо вам здається, що американець переплатив за свою нору, то врахуйте, що запас міцності бетонного циліндра із продуманою вентиляцією становить кілька століть.
17. Десять метрів у висоту, один у ширину – Бразилія, Madre de Deus
Це незвичайна будова – можливо, найвужчий будинок у світі. А почалося все з реконструкції прибудови — сараю шириною один метр поруч з будинком архітектора Хеленіти Міно і її чоловіка, виконроба Марко Антоніо. Спочатку на сарай надставили один поверх, потім — другий. А потім сім’я з семи чоловік і зовсім переїхала сюди жити, здавши основний будинок в оренду. Будівля стала місцевою визначною пам’яткою, господарі подумують відкрити на першому поверсі кафе.
18. Будинок як арт-об’єкт – Польща, Варшава
За звання найвужчого в світі будинку з бразильським будинком-сараєм готовий посперечатися будинок-вставка у польській столиці. Будівля за проектом архітектора Якуба Щесни зведена між двох багатоповерхівок для ізраїльського письменника Етгара Керета. Найсмішніше, що спантеличена влада видала дозвіл на його будівництво тільки в статусі арт-об’єкта.
Сталевий каркас двоповерхового будинку тримається на опорах, під якими проходить міська система опалення. У самій вузькій частині будівля становить 70 см, в найширшій — 120 см, проте, тут є кухня, їдальня, душ, туалет (як в літаку) і спальня-кабінет.
19. Танцюючий будинок – Каліфорнія, США
Цей будинок в Північній Каліфорнії із фасадом у металевій та дерев’яній обробці називають танцюючим. Виною тому ефектна динамічна форма. Вигин вигнутою даху одного корпусу точно повторює лінію увігнутою стіни іншого. Завдяки вигнутим лініям будинок прекрасно вписується у навколишній горбистий ландшафт.
20. Космічний будинок із минулого – Англія, Лондон
Серію збірних будинків із поліестеру «Футуро» вигадав фін Матті Сууронен. В кінці 60-х років XX століття космічна тема надихала на переосмислення традиційних форм багатьох архітекторів. Матті представляв «Футуро» як вуличний космічний корабель, який можна легко перевезти і встановити на новому місці.
На жаль, зростання цін на пластмасу та небажання меблевиків виходити за рамки прямокутних стандартів поховали амбітний проект Сууронена. Всього було випущено близько сотні будинків, до нас дійшли одиниці. Гарний незвичайний будинок на фото належить лондонському художнику Крейгу Барнсу. Англієць побачив його у Південній Африці, закохався, викупив, привіз в британську столицю та відновив у первісному вигляді. Раз на місяць будівлю відкривають для екскурсій.
21. Будинок-вежа для редактора – Японія, Кіото
Ефектний будинок О (o House) в Кіото від Hideyuki Nakayama Architecture прикрашає обкладинку книги, присвяченої двом десяткам найбільш незвичайних японських будинків сучасності (на фото). Це, зокрема, резиденція Ізо Окада, головного редактора сайту про архітектуру та дизайн Dezain.net. Фасад вузького двоповерхового будиночка повністю засклений і завішений легкою тканиною від сторонніх поглядів і сонця. Всередині – традиційний інтер’єр в білих тонах, нічого зайвого.
22. Будинок з басейном в повітрі – Іспанія, Мадрид
Цілий рік знадобився архітекторам Ensamble Studio, щоб зробити проект цього незвичайного сімейного будинку, прорахувати всі деталі. А щоб побудувати його, вистачило семи днів. Будівля складається із декількох масивних бетонних блоків, що врівноважують один одного. Найефектнішим елементом будинку є витягнутий 20-тонний басейн, що висить у повітрі. Житлова частина будинку огороджена скляними стінами.
23. Будинок-хвиля – США, Портленд
Дивовижна споруда, пришвартована біля берега річки Вілламетт в Портленді, може сміливо претендувати на звання найоригінальнішого водоплавного будинку у світі. За задумом архітектора Роберта Харві Ошатца саме так виглядає «поезія хвиль». У прозовому сенсі це літня резиденція подружньої пари.
Господарі мріяли про житло без внутрішніх перегородок із цікавою геометрією зовні та всередині. Панорамне вікно плавучого будинку виходить на воду, бічні стіни і задній фасад зроблені глухими, щоб роззяви не затримувалися, заглядаючи всередину. Якщо дуже хочеться дізнатися, що там всередині, то запам’ятовуйте: вітальня із баром, кухня, дві спальні, дві ванні та кабінет.
24. Будинок на будинку – США, Сан-Дієго
Складно дізнатися в цьому котеджі споруду зі списку найбільш незвичайних будинків в світі – фото ховає головну родзинку проекту. Насправді маленький будинок «висить» на краю даху великого будинку – будівлі інженерства. Здається, ніби він зараз звалиться, але не хвилюйтеся – це частина задуму архітектора південнокорейського походження до Хо Су.
Проект «Падаюча зірка» – не декоративний, а цілком житловий будинок, хоч і знаходиться під нахилом в 10 градусів. Будиночок відповідає всім нормам сейсмостійкості і може витримувати вітер до 100 миль на годину. Навколо нього розбитий декоративний садок. Кілька років тут жив сам архітектор із родиною, поки не перебрався до Лондона.
25. Будинок з очерету – Німеччина, Дарс
Так, можливо, виглядає найм’якіший у світі будинок. Точніше, таких будинків три – всі вони знаходяться на Балтійському узбережжі Німеччини. Оригінальність будівель полягає у тому, що і дахи, і фасади у них зроблені із очерету. Спочатку замовник хотів бачити цей матеріал тільки на покрівлі, щоб створити чарівність рибальської хатини. Але архітектори Möhring Architekten запропонували не розмінюватися на дрібниці.
Родзинка конструкції – величезні комірні ворота, що визначають головний вхід. Це декорація, що приховує сучасне вітражне скління. Незвичайний будинок на фото належить відразу трьом родинам – вони використовують будівлю для відпочинку по черзі.
26. Будинок-хмара – Південь Шотландії
Забавна споруда із трьох овальних відсіків – своєрідний будинок відпочинку. У подружжя Джорджа і Джулі Ніколсон є великий котедж на землі, а «будинок на дереві» вони вирішили побудувати, щоб усамітнюватися на вихідні. Тут немає ані Інтернету, ані телебачення, тільки тиша, природа і благодать.
Повітряний замок закоханих – повноцінний будинок. Головний відсік розміром 3х3, 5 м вміщує спальню зі скляним дахом і кухню-їдальню. У суміжному відсіку розташовані ванна і компостний туалет, в третьому заховано обладнання. Будинок придатний для життя взимку: тут є піч, до того ж стіни утеплені овечою шерстю. Енергію споруді постачають батареї, які заряджаються від сонячних панелей.
27. Нано-дім або міні-ковчег – Південна Корея, Сеул
За легковажним зовнішнім виглядом цих яблучок ховаються передові технології: надлегкий (близько 500 кг) збірний купольний будинок зі скловолокна вигадали інженери компанії Domehouse. Спочатку «фрукт» передбачалося використовувати як тимчасове житло для жертв природних катаклізмів – він витримує тропічні зливи і арктичні морози. Діаметр круглого будівлі – 6 м, площа – близько 30 кв.м. тут можуть проживати відразу чотири людини.
28. Кам’яний будинок – Португалія, між Селоріку-де-Башту і Фафе
Фото одного із найдивовижніших у світі будинків часто приймають за намальовану на комп’ютері картинку. Але ні, це реально існуюча будівля неподалік від містечка Фафе. Сьогодні тут розміщений музей «будинку каменів», але ще недавно це був звичайний, якщо це слово можна застосувати до такої архітектури, літній будинок.
Будівлю між чотирьох величезних валунів поруч з вітряною електростанцією в 1974 році побудував архітектор Віктор Родрігес. Його сім’я сподівалася, що завдяки такому сусідству в будинок проведуть електрику, але так і не дочекалася подарунка від влади. В одному із валунів був вирізаний камін, для освітлення господарі користувалися свічками. Скоро подивитися на житло з «Флінтстоунів» повалили сотні настирливих туристів. Зрештою Родрігесом це набридло, вони забили хатинку і більше сюди відпочивати не приїжджали.
29. Будинок-космічний корабель – Іспанія, Мадрид
Серед самих незвичайних будинків світу чимало знайдеться будівель в футуристичному стилі – на фото якраз такий екземпляр. Унікальна будівля на околиці Мадрида належить молодому чоловікові, який з дитинства вважав, що кращий в світі будинок – це космічний корабель. Справжні мрії не згасають: подорослішавши, молодий чоловік звернувся в студію NOEM, що спеціалізується на швидкомонтованих конструкціях, з проханням зробити для нього проект космічного будинку.
Архітектори явно відпочивали душею на цьому замовленні: настільки незвичайним і при цьому органічним виявився проект. Будинок на чотириметрових металевих ногах складається з трьох стикувальних модулів. Усередині вони дерев’яні, а зовні оброблені сучасним матеріалом з деревної стружки і пластика. У будинок веде справжній літаковий трап, а з тераси видно, як літаки злітають і сідають в мадридському аеропорту. Всередині є свій ЦУП – можна з панелі або телефону регулювати температуру в приміщеннях, світло та інше.
30. Будинок-автомобіль – Австрія, Зальцбург
Серед будинків на колесах цей, мабуть, самий незвичайний в світі. Двоповерхову житлову будівлю у вигляді культового автомобіля Volkswagen Beetle (Жук) побудував німецький архітектор Маркус Фоглрайтер. На неординарний проект Маркуса наштовхнули слова знайомих автомобілістів, які стверджували, що їх машина – другий дім.
Елементи «автомобіля» мають свій функціонал. Наприклад, лобове скло і фари є вікнами в спальні і ванній, а вихлопна труба працює як витяжка. Будівля вийшла досить великою: на першому поверсі живуть батьки архітектора, А на другому – сам Маркус із родиною. Фасади та інтер’єри оформлені у стилі 70-х років.