Затишні будинки, потопаючі в зелені вікових дерев; тихий, закритий двір; яскравий дитячий майданчик з граючими в пісочниці малюками; доброзичливі бабусі, що сидять на лавочці – саме такі картини малює собі поціновувач квартир у старих будинках. Важко з ним не погодитися. Найчастіше мешканці таких будинків виросли по сусідству, знають всіх навколо. Вони схильні прощати дрібні гріхи навіть галасливим сусідам, знаючи їх з дитинства.
Щоб стати членом цієї чудової спільноти, варто придбати квартиру на вторинному ринку житла.
Кілька нюансів старих будинків
Історії, які пам’ятають ці стіни, стають в рідкісних випадках обтяжуючою обставиною. Складна система ланцюжків покупок-продажів квартир може приховувати незгодних співвласників, виписаних незаконно дітей, власників у місцях позбавлення волі тощо. Недобросовісні продавці створюють безліч неприємних проблем, можливість втратити і квартиру, і гроші.
Довіреність на продаж квартири також повинна викликати сумніви. Випадки, коли квартира продається, а власник після оформлення довіреності перейшов в інший світ не рідкість. Спадкоємці мають право опротестувати договір купівлі-продажу без відшкодування витрат. Особиста зустріч з довірителем позбавить від труднощів, особливо при наявності туманних пояснень про обставини оформлення довіреності.
Успадкована квартира не є стопроцентною гарантією безпеки угоди. Поява спадкоємців, законом ущемлених у своїх правах, призведе до втрати частини квартири в суді. Особливо це стосується спадкування за законом, коли обділені спадкоємці, з’являючись, опротестовують рішення суду. Оцінювачі нерухомості дуже часто стикаються з подібними ситуаціями, коли проводять оцінку квартир для судових справ.
Будинок може бути старим не тільки історично, але і фізично
Яскраві картини затишних зелених дворів не повинні відволікти від зовнішнього огляду будинку. За товстими зеленими гілками може ховатися стіна з відколюються частинами оздоблення. Фасад, що руйнується, є першою ознакою внутрішньої втоми матеріалу, з якого побудований будинок.
Брудний під’їзд із списаними стінами, ліфт із зіпсованими кнопками – все це свідчить про байдужість майбутніх сусідів до середовища, в якому вони мешкають. Запах вогкості з підвалу, цвіль на стінах першого поверху недвозначно розповість про стан каналізації. Чи потрібні вам ці проблеми?
Специфіка старої споруди не завжди в широких стінах і високих стелях. Старі будинки радянського періоду хрущовської відлиги зводилися з невеликим запасом міцності. Вони практично пережили свій вік, але зносити їх аби побудувати нове житло ніхто не збирається. Тонкі стіни панельних будинків часто продуваються вітрами, іноді пропускають вологу з вулиці, промерзають взимку.
Усередині квартири теж можуть ховатися приховані дефекти. Тріщини на стінах, грибок ховаються за новенькими, але дешевими шпалерами. Стан водопровідних труб, каналізаційних стояків приводить в тихий жах. Електропроводка радянського зразка не витримує навантаження сучасної побутової техніки, не забезпечує необхідного заземлення. Ретельно обстеживши всі куточки квартири, можна відразу скласти уяву щодо вартості майбутнього ремонту.
Чи є плюси?
У старому фонді все не так вже й погано. Шумоізоляція часто буває значно краще, ніж у багатьох новобудовах. Старий будинок вже давно витримав перипетії усадки, фундамент міцно стоїть на колонах. Капітальний ремонт може перетворити квартиру старого зразка в ультрасучасне приміщення з високими стелями, наповнене повітрям і світлом.
В будь-якій квартирі є свої плюси і мінуси. Варто зважити всі. Ну а погоджуватися на покупку першого-ліпшого житла, не вивчивши інші пропозиції, це верх легковажності!