Незалежна оцінка – це правильна назва послуги, яку зазвичай називають “експертна оцінка”. Ця стаття присвячена загальним питанням, які виникають в ході проведення оцінки, тому для отримання більш детальної інформації щодо саме Вашого типу майна, рекомендуємо перейти у відповідний розділ нашого сайту:
Незалежна оцінка нерухомості: квартири та гаражі, будинки, земельні ділянки, нежитлова нерухомість.Незалежна оцінка майна: автомобілі, обладнання, основні засоби.Незалежна оцінка майнових прав: акції, корпоративні права, торгові марки.Що таке “незалежна експертна оцінка”?
Варто зауважити, що даний термін є юридично не вірним. Якщо йти за логікою, то під цим терміном треба розуміти не визначення вартості майна оцінювачем, а експертизу незалежного експерта, який надає своє судження щодо деякого питання (не обов’язково щодо вартості). Проте у практиці під незалежною експертною оцінкою мають на увазі саме процедуру визначення вартості, яку визначає не експерт, а оцінювач. Давайте розглянемо кожне слово цього терміну окремо:
“Незалежна” – це слово має на меті показати, що оцінювач, який залучений для виконання цієї роботи, ніяким чином не зацікавлений у тому чи іншому результаті оцінки: у більшій чи меншій вартості майна. Якщо ж оцінювач щодо даної роботи є особою зацікавленою, то виникає конфлікт інтересів, тобто він вже не може бути «незалежним». У законодавстві є пряма заборона на проведення оцінки фахівцями, які можуть бути зацікавлені у її результаті.“Експертна” – це слово традиційно вносить плутанину у оціночну діяльність. Справа в тому, що згідно діючого законодавства поняття «експертиза» та «оцінка» та повноваження «експерта» і «оцінювача» є дуже різними. Відповідно експерти проводять експертизу і діють згідно Закону України «Про судову експертизу», а оцінювачі проводять оцінку на підставі Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність». Відмінностей між діяльністю експерта і оцінювача є досить багато, проте головної найсуттєвішою відмінністю є те, що незалежна оцінка може визначати лише вартість майна, а не експертизу можуть бути винесені різноманітні питання, наприклад, щодо визначення як вартості нерухомості, так і щодо стану її конструктивних елементів. Тим, хто має бажання розібратися у даному питанні більш детально, рекомендуємо прочитати статтю “експертна оцінка нерухомості”, у якій також розглядаються питання зокрема про різницю між оцінювачами та експертами.“Оцінка” – процес визначення вартості майна. Ще раз звертаємо Вашу увагу, що згідно із діючим законодавством, оцінку проводить незалежний оцінювач, а не експерт.Виключенням із цього правила є «експертна грошова оцінка землі», яку згідно із Законом України «Про оцінку земель» називають “експертна грошова оцінка”. Хоча зараз все частіше говорять про те, щоб оцінювати землю згідно із вимогами ЗУ “Про оцінку майна…”
Можливо, ми Вас тільки ще більш заплутали цією статтею, тому якщо Вам потрібна консультація щодо незалежної оцінки, будь ласка, телефонуйте, запитуйте!